Zsűritagok

A 2024-es UGRÁS A JÖVŐBE! pályázat zsűrizésére mind korosztályban, mind szakmai tudásban, mind nemekben változatos csapatot kértünk fel.

  • Fülöp József, MOME rektor, animációs filmalkotó
  • Bényei Judit, MOME egyetemi docens, a Design- és vizuálisművészet-tanár képzést irányító Elméleti Intézet szakvezetője
  • Ruppert Dániel, MOME Mobility Design Lab vezetője, a Formatervező szak oktatója, és a Ustory Branding alapítója
  • Gátos Luca, MOME hallgató, Ugrás a jövőbe! alumna – 2021 I. helyezett (ELEM)
  • Prof. Dr. Gyarmathy Éva, klinikai és nevelés lélektani szakpszichológus, egyetemi tanár
2023.06.26. Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, Ugrás a jövőbe! FINÁLÉ, zsűri
Fotó: Lakos Máté

Alábbiakban részletesebben is bemutatjuk a zsűritagokat:

Az Ugrás a jövőbe! kreatív alkotópályázat zsűri elnöke idén, a 2021-es első pályázat után, második alkalommal Prof. Dr. Fülöp József rektor, animációs filmalkotó.
„Nagyon érdekel, hogy a pályázat résztvevői, hogy látják, van-e lehetőségük a jövő formálására, és persze milyen ötletekkel, koncepciókkal rukkolnak majd elő” – árulta el Fülöp József.
A pályázati munkák kapcsán megjegyezte: „nincsenek elvárásaim, azt remélem, hogy szabadon, minden kötöttség nélkül izgalmas elképzeléseket tudnak majd bemutatni a pályázók.”
Ahogy a többi zsűritagtól, úgy Fülöp József rektortól is megkérdeztük, mi jut eszébe az idei „Irány az Űr” témáról. „Nem jártam az űrben még soha, de gyerekként faltam azokat a regényeket, novellákat, amelyek ott játszódtak, vagy elképzelt világokba juttatták el olvasóikat. Kiskamaszként pedig az egyik kedvenc rajzfilmem Mézga Aladár űrutazásait bemutató sorozat volt” – válaszolta az idei Ugrás a jövőbe! pályázat zsűri elnöke.

Az Ugrás a jövőbe! pályázat zsűritagjai között, ahogy már megszokhattátok, idén is találkozhattok, Bényei Judittal, a MOME design és vizuális művészet tanár MA képzés szakvezetőjével.

Bényei Judit az Ugrás a jövőbe! pályázatot remek lehetőségnek tartja arra, hogy minél több diák kapcsolódjon be a jövőnkről való közös gondolkodásba, és ehhez együttesen alkalmazzák a tudomány, valamint a művészet és a design eszközeit.
Ezeknek a területeknek a kreatív összekapcsolása izgalmas, új válaszokat ígér a mindenkit foglalkoztató kihívásokra.
Úgy gondolja, az űrkutatás egyike az emberiség azon lehetőségeinek, amelyek hatékonyan és ma még elképzelhetetlen módokon is segíthetik a globális problémáink sikeres megoldását, de eredményeikkel a hétköznapi élet számos területén is nagy hatással vannak.
Ma a lehetőségek még nagyobbak, de a felelősség is megnövekedett. Nagyon fontosnak tartja, hogy a diákok minél fiatalabb kortól és minél szélesebb eszköztárral kezdjenek el együtt gondolkodni a minden élőlény méltóságát és értelmes jövőjét biztosító jövőképeken és átütő megoldásokon.
Azt reméli, ehhez a MOME is hozzá tud járulni az Ugrás a jövőbe! pályázat révén.

A 2023-as Ugrás a jövőbe! zsűri tagjai között idén először köszönthetjük Ruppert Dánielt, a MOME Mobility Design Lab vezetőjét, a Formatervező szak oktatóját, és a Ustory Branding alapítóját.

A Red Dot díjat szerzett formatervező, egykori MOME-s hallgató. Oktatás mellett saját vállalkozásában piaci tervezőként tevékenykedik. Tanulmányi során a Mercedes-Benz és az Evobus design stúdiójában szerzett tapasztalatot. Később egy közlekedésszervező cég csapatában tervezett összetett rendszereket (formaterv-ux-ui). Jelenleg az Ustory nevű stúdióban komplex, stratégiaalapú fejlesztési projektekkel foglalkozik.
Ruppert Dániel egyik motivációja, hogy részt vegyen az Ugrás a jövőbe! kreatív alkotópályázat zsűrizésben, az, hogy szeret friss gondolkozású hallgatókkal környezetében lenni, tanulni tőlük és ez által formálni a saját gondolkozását. “Friss, váratlan, határokat feszegető, de egy konzekvens narratívát bemutató munkáknak örülök a legjobban” – árulta el nekünk, amikor a pályázatról kérdeztük.
“Formatervezőként és concept art kedvelőként gyakran merítek inspirációt a különböző űrrel kapcsolatos történetekből, járművekből, vizuális kultúrából” – tette hozzá a Mobility Design Lab vezetője.

Nagy örömünkre szolgál, hogy idén Prof. Dr. Gyarmathy Éva, klinikai és nevelés lélektani szakpszichológus, egyetemi tanár is elfogadta felkérésünket.

Gyarmathy Éva úgy véli, az Ugrás a jövőbe! pályázat a jövő formálása. “Tizenéves kortól kezdve képes az ember valódi, társadalmi szintű alkotásra, emiatt a mostani fiatalok már képesek a korábbiaktól eltérő, igazán új megközelítésekre. Azt remélem, hogy a pályázók az alkotásban az érzelmeiket formába öntve utakat, problémákat és esetleg megoldási lehetőségeket találnak, amelyekkel a nagy ugrás közelebb kerül hozzánk” – fejtette ki a szakember, miért tartja fontosnak az Ugrás a jövőbe! kreatív alkotópályázatot.
Hozzátette: “Már régen nem a Föld korlátozott lehetőségeiért kellene egymást öldökölnie az embereknek, sokkal inkább új tereket kellene találni. A technikai és természettudományos fejlődés mértéktelenül felgyorsult, kitágult a világ, sokféle lehetőség nyílt meg. A továbblépéshez tovább kell gondolni a világainkat. Amit el tudunk képzelni, azt meg tudjuk csinálni. Az emberiség képzelete a művészet. Amit a művész el tud képzelni, azt a tudósok meg tudják alkotni”.
Gyarmathy Éva az MTA Pszichológiai Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa a 90-es évek óta, és bár az intézet azóta többször nevet és helyet váltott, a kutatási munkája még mindig odaköti.
Mindemellett a közoktatásba beilleszkedni nem tudó tehetséges gyerekekkel és serdülőkkel foglalkozó iskolákban tanácsadó. Nemzetközi projektekben a gondolkodás és tanulás hatékonyságát fejlesztő módszerek kutatásában és fejlesztésében vesz részt. Megalapította az Atipikus Fejlődés Módszertani Központot, és támogatja, hogy a gyakorlatban is megjelenjenek a 21. század kihívásainak megfelelő tanulási módszerek.

Az Ugrás a jövőbe! kreatív alkotópályázat zsűritagjai között, idén már másodszor köszönthetjük Gátos Lucát, Ugrás a jövőbe! alumnánkat, jelenlegi MOME hallgatót.
Gátos Luca a 2021-es UAJ fődíj megszerzése után, tavaly visszatért zsűritagként a versenyhez, valamint jelenleg a MOME-n Tervezőgrafika szak, illusztráció szakirányon tanul.
“Mindig nagyon izgalmas látni, hogy kit hogyan mozgat meg a pályázatkiírás, de azt hiszem, idén még rá fog tenni egy lapáttal, hogy a “csillagos ég” sem szabhat határt az ötleteknek” – véli Luca a kreatív alkotópályázatról.
Azt tanácsolja az idei pályázóknak, hogy használják ki, hogy teljes mértékben el lehet rugaszkodni a földtől. Szerinte “nincs olyan, hogy túl őrült ötlet, a lényeg, hogy társuljon hozzá elég lelkesedés és vállalkozó szellem”!
“A világűrben az a legjobb, hogy szó szerint hatalmas teret ad a fantáziának, ezért is foglalkoztatja az emberiséget ősidők óta. Két személyes kedvencem van a témában: mind a Wall-e című rajzfilm, mind Douglas Adams Galaxis útikalauz stopposoknak című könyvsorozata örökérvényű alkotások, kellő iróniával megfűszerezve” – tette hozzá.

Luca progresszív gondolkodásával, precizitásával és fiatalos lendületével színesíti a 2024-es zsűri csapatot. 

Az elem csapat II. fordulós prezentációját megnézhetitek a youtubeon: https://youtu.be/S6qZS89oMaw 

Ha te is szeretnél igazán tuti munkát bemutatni az idei zsűrinek, nézd meg az Így ugorjatok menüből elérhető pályázást segítő dokumentumokat. 

Tuti Tippek