Ugrás a Jövőbe! 2024

 

A 2024-es Ugrás a jövőbe! pályázat videója:

 

A 2024-es Ugrás a jövőbe! pályázaton a II. fordulóba jutó diákok nem csak Light Art Museum és a jegy.hu által felajánlott kiállítás belépőjegyeket, MOME TechPark Workshopon való részvételt és Csillagda belépőt kaptak, de életereszóló élményeket és a pályaorinetációt segítő tudást vihettek haza az Ugrás a jövőbe! pályázat díjazottjai. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem negyedik évadához érkezett versenyének nyertes projektjei között van a jövő élelmezését segítő Lebegőkert, egy bányászattal foglalkozó űrbázis, egy etikus terraformáló projekt és egy LifeBubble nevű űrhelyiség.

A MOME Ugrás a jövőbe! című kreatív pályázata most is arra biztatta a hazai és határon túli tizenéveseket, hogy osszák meg elképzeléseiket a jövőről. A verseny évről évre megismerteti a pályaválasztás előtt álló jelentkezőkkel a design fogalomkörét, problémafelvetéseit és megoldásmódjait, felelősségét, miközben kapcsolódni tud a közismereti tárgyakhoz, és átélhetővé teszi a meglévő tudást is.

A 2023-as UGRÁS A JÖVŐBE! pályázat zsűritagjainak leírását az alábbi gombra kattintva tudod elérni:

2023 Zsűritagok

 

I. helyezett: ROBOHERBS

A negyedik évéhez érkezett alkotópályázat nyertes projektje a RoboHerbs csapat Lebegőkert című munkája, amely egy űrbe kitelepített üvegházszerkezetű létesítmény.
A jövőbeli élelmiszerhiányra is megoldást jelentő elképzelés bemutatja, hogyan lehetne génmódosított, extrém körülményeket jól tűrő, hamar termő növényeket termeszteni az űrben, mivel a túlnépesedés és a globális felmelegedés miatt a jövőben a bolygónkon található termőterületek csökkenésével számolhatunk. A lebegőkertek a négyfős csapat tervei szerint olyan létesítmények lennének az űrben, amelyekben génmódosított növények teremnek, ilyen például a „tavaszi tekercs”, amelynek a gyökerétől a terméséig mindene fogyasztható, részei különböző tápanyagforrásokkal és ízekkel szolgálnak, egyes elemeiből pedig akár elkészíthető egy tavaszi tekercs. A drónok által betakarított növényeket az űrállomáson tartózkodók és a Föld lakói egyaránt megvásárolhatják, a szállítást egy liftszerkezettel lehet megoldani. A vásárlók maguk is tehetnek a növények hatékonyabb termesztéséért: a speciális edzőtermekben a mozgási energiájukat hasznosítva hozzájárulhatnak a lebegőkertek üzemeltetéséhez.re. 

Csapattagok: Kuspi Szonja, Márton Luca, Rácz Adrienn, Varga Tamás

Felnőtt segítő: Egervölgyi Lilla

Iskola: Pécsi Szegedi SZC Vedres István Technikum, Szeged 

MOME-mentorok: Tornyánszki Éva, Schuller Vladimir

 

II. helyezett: VOYAGER

A második díjat a Voyager csapat Gene Bank nevű projektje nyerte, amely tervei szerint etikus módon segítené az embereket az új bolygók terraformálásában. Az elképzelés azon alapszik, hogy az emberiség a klímakatasztrófa következményeként más bolygók élhetőségének a vizsgálatába kezdett, ahhoz azonban, hogy a lakhatóság jeleit mutató bolygókat elkezdhesse benépesíteni a társadalom, a Gene Bank szolgáltatásai szükségesek. Ezek a növényi és állati génmegőrzés és a terraformálás, utóbbit speciális robotmunkások végeznék. A raktározó rendszer és a terraformáló csomagszolgáltatás mellett a cég kiemelt figyelmet fordítana az etikus terraformálás népszerűsítésére is.

Csapattagok: Gesztes Bernadett és Kocsis Franciska

Felnőtt segítő: Pók Tímea

Iskola: Kőbányai Szent László Gimnázium, Budapest

MOME-mentorok: Doktor Melinda, Egressy András

 

III. helyezett: ŰRKALANDOROK

Harmadik helyen a győri Űrkalandorok csapat végzett. Projektjük a vörös bolygóra tervezett Marsula bázis, melynek lakói elsősorban nemesfémércek és egyéb nyersanyagok bányászatával foglalkoznak, hogy pótolják a Földön már fogyóban lévő készleteket. Elképzelésük szerint a Marsulán a vezető ágazat a bányászat, de fontosak a bányászok jóllétét szolgáló egyéb munkakörök és tevékenységek is, például a szakorvosi ellátás vagy a legnépszerűbb rekreációs sportlehetőségek. A lakók kompakt, panorámás lakásokban kapnak szállást, a kantinban pedig ízletes ételeket fogyaszthatnak, amelyek alapanyagait a Földről szállítják a vörös bolygóra. A Marsula nem csupán egy munkahely, hanem egy összetartó közösség is.

Csapattagok: Ambrus Hanna Liza, Bán Bianka, Doncsecz Darinka, Szeli Anna és Szita Jázmin Nikoletta

Felnőtt segítő: Mihály Flóra

Iskola: SZC Sport és Kreatív Technikum, Győr

MOME-mentorok: Kocsis Anna, Pataki Zsolt

III. helyezett: TÖKÖM PASZULY

A 2024-es versenyen a különdíjat a LifeBubble, egy olyan buborék helyiség kapta, amely biztosítja az ember számára az űrállomáson a szükséges életteret, amíg a Föld regenerálódik. A koncepció hátterében az áll, hogy 2044-ben az emberiség úgy dönt, elhagyja a Földet, hogy az visszanyerje korábbi, élhető állapotát. Átmeneti otthonát egy olyan űrállomás biztosítja, amelyben a Bubble™-technológiával ellátott helyiségekből alakítanak ki lakásokat és közösségi tereket. Az űrállomáson minden megtalálható, amit a Földön is ismertünk – piknikezni a ParkBubble, sajtburgerezni a McBubble tereibe térhetünk be. Az emberek LifeBubble lakásokban élnek: a multifunkciós, besötétíthető buborékoknak a falát 360 fokos érintőképernyők alkotják, amelyek akár egy érintéssel képesek arra, hogy a buborékot egy ismerősünk lakóegységéhez utaztassák, hogy a két „lakás” akár összekapcsolódhasson.

Csapattagok: Bükki Emma és Martinkovics Márk

Felnőtt segítő: László Sándor Gáborné

Iskola: Magyar László Gimnáziumból, Dunaföldvár

MOME-mentorok: Csernák Janka, Balázs Dávid

Gratulálunk a nyertes csapatoknak és mentoraiknak!

Amennyiben felkeltették az érdeklődésedet a pályázat korábbi munkái, kövess minket a social media felületeinken, hogy a jövő évi pályázat meghirdetéséről TE is időben értesülj!

 

FACEBOOK

INSTAGRAM

TikTok